cocuk_tuketiciler - Prof. Dr. Fatma DEMİRCİ OREL

İçeriğe git

Ana menü:

Akademik Çalışmalar


Yayınevi    : NOBEL Akademik Yayıncılık
Yayın No.  : 3868
Yazarlar    : Prof. Dr. Fatma Demirci Orel, Dr. Naz Demirkılıç
Yayın Yılı   : 2021
Baskı No    :  1
Boyut         : 13,5 x 19,5
Sayfa         : 172
Kâğıt Türü : 1. Hamur
ISBN          : 978-625-417-332-5
E-ISBN       : 978-625-417-333-2

Çocuklar alışverişte kullanacakları bilgi ve davranışları tüketici olarak sosyalleşme süreci içinde öğrenirler. Bu süreç, küçük yaşlarda başlar ve ömür boyu devam eder. Çocukların tüketici rolü kazanmasında ebeveynlik tarzı ve medyanın etkisi yadsınamaz.

Çocuklarının tüketim davranışlarını çocuk yetiştirme tarzlarına göre belirleyen ebeveynler, aynı zamanda onların etkisi altında kalarak satın alma davranışı gerçekleştirirler. Bu etki daha çok çocukların usandırıcı davranışları ile ebeveynlerini baskı altına almaları şeklinde ortaya çıkar. Bezdirme gücü olarak nitelendirilen bu gücün gelişmesinde, ebeveynlik tarzlarının yanı sıra çocukların medyada yer alan gıda reklamlarına maruz kalma durumu da önemli yer tutar. Reklamların etkisiyle özellikle küçük yaştaki çocukların endüstriyel gıdalara yönelik satın alma taleplerinde ebeveynleri üzerinde bezdirme gücünü kullanması yaygın görülen bir davranıştır. Ne yazık ki bu baskı altında kalan ebeveynlerin satın aldığı gıdaların tüketimi çocukluk çağı obezite problemine davetiye çıkarmaktadır. Bu problemin çözümüne katkı sağlamak meselenin sosyal boyutuyla ilgilenmeyi de gerektirir.

Bu kitapta, çocukların tüketici olarak sosyalleşme süreci endüstriyel gıdalar bakımından incelenmiş, bu gıdaların talebine yönelik geliştirilen bezdirme gücünde ebeveynlik tarzları ve medyanın rolü ebeveyn arabuluculuğu ile ilişkilendirilmiştir.

 
İçeriğe dön | Ana menüye dön